Prevence rakoviny kůže a vyšetření pigmentových znamének

Vyšetření znamének manuálním a digitálním dermatoskopem

Digitální dermatoskop

Digitální dermatoskopie je moderní celosvětově uznávanou metodou sloužící k včasnému odhalení kožního melanomu. Pomocí digitálního dermatoskopu může lékař analyzovat a dlouhodobě sledovat vývoj znamének a jiných pigmentových změn na těle pacienta. Dermatoskop znaménko nasnímá, snímky objektivně vyhodnotí a archivuje. Uchované obrazy je možné při následných kontrolách porovnat a vyhodnotit případné riziko zhoubného onemocnění. 

Vyšetření digitálním dermatoskopem nebolí a je naprosto neinvazivní, umožňuje tedy vyšetření všech pacientů včetně dětí a těhotných.

Průběh vyšetření
Lékař nejprve udělá několik snímků celé části těla, aby zpřehlednil oblast mapovaných znamének nebo pigmentových útvarů. Následně na těchto snímcích označí všechna zkoumaná znaménka. 
Po přiložení kamerového fotoaparátu se obraz přenese na monitor počítače. Proběhne rychlá analýza znaménka, vyhodnocení a uložení dat počítačem pro další sledování. Kožní lékař na základě analýzy navrhne pacientovi sledování nebo další postup léčby. 

Hlavní výhody vyšetření digitálním dermatoskopem

  • Bezbolestné a neinvazivní vyšetření
  • Dlouhodobá archivace dat a snímků
  • Možnost srovnání a sledování vývoje kožního útvaru

Digitální dermatoskop nikdy plně nenahradí lékaře. Diagnóza navržená počítačem musí být vždy  buď potvrzena nebo vyloučena dermatovenerologem.

 

Manuální dermatoskop

Manuální dermatoskop

Lupa s epiluminiscenčním osvětlením k přehlednému vyšetření kožních útvarů, která kožní útvar zvětší asi 10x a umožňuje tak lépe posoudit jeho strukturu a  určit přesnou diagnózu. Jedná se o základní vyšetření znamének a kožních nádorů jako je např. bazaliom či spinaliom. 

 

Neodkládejte vyšetření znamének – přijďte co nejdříve

Změny mateřských znamének si sami často nevšimneme, zejména pokud je na méně viditelných místech, jako jsou například záda nebo krk. Proto je velmi důležité chodit pravidelně na kontroly. Nepodceňujte mateřská znaménka a objednejte se na vyšetření digitálním dermatoskopem, i když si myslíte, že vám riziko rakoviny kůže nehrozí. Stačí přijít 1x za rok na pár minut a budete vědět, že jste pro své zdraví udělali maximum.